„Tysiąc szkół na Tysiąclecie” – takie hasło towarzyszyło w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia budowniczym szkół w Polsce. Hasło to miało w dużej mierze wydźwięk propagandowy nagłaśniany przez ówczesne władze. Niemniej powstało wówczas ponad 1300 szkół w całej Polsce, w tym kilka w Bytomiu. Jedną z takich szkół jest Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Leona Kruczkowskiego.
Budowę szkoły rozpoczęto latem 1964 roku. Uroczyste otwarcie w dniu 27 stycznia 1966 roku było wielkim wydarzeniem na skalę województwa. Gośćmi Szkoły byli m.in. generał Jerzy Ziętek, ówczesny Wojewoda Śląski i członek Rady Państwa oraz Tadeusz Pyka, Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR. W bytomskiej prasie szeroko opisywano tę uroczystość, podkreślając jednocześnie piękno budowli i nowatorskie rozwiązania przestrzenne holi i korytarzy oraz oświetlenia. Faktycznym momentem otwarcia szkoły była inauguracja roku szkolnego 1966/67.
Pierwszym kierownikiem szkoły (tak dawniej nazywano dyrektorów placówek oświatowych) został Adam Śmieciński pełniąc tę funkcję do 1968 roku. Następnie stanowisko te pełnili Genowefa Świętanowska (1968-1969), Kazimiera Przeworczyk, oraz późniejsza prezydent miasta Bytomia Teresa Duda. W latach 1969-1989 gospodarzem szkoły była Joanna Michalik, a następnie Grażyna Klich-Drewiczewska (1989-2013) i Anna Kullman (2013-2019). Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Wioletta Kapela.
Na przestrzeni lat szkoła może się pochwalić znaczącymi sukcesami uczniów w olimpiadach przedmiotowych i konkursach. Wiele przedsięwzięć realizowanych przez szkołę zostało objętych honorowym patronatem władz miasta i odbywa się cyklicznie. Są to m.in.:
Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Wybieramy mistrza pięknego czytania”
Międzyszkolny konkurs Gwary Śląskiej
Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Wojewódzki Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Wiosenne Szantowisko”
Szkoła może również poszczycić się wieloma znanymi absolwentami takimi jak:
Ewa Uryga – wokalistka jazzowa, soulowa i gospelowa.
Marcin Hałaś – dziennikarz i publicysta.
Adam Stromidło – prezes Polskiego Związku Głuchych w Małopolsce oraz bytomski polityk.
Mariusz Śrutwa – piłkarz Polonii Bytom, Ruchu Chorzów i Legii Warszawa.
Marta Śrutwa – akrobatka sportowa i reprezentantka Polski w tej dyscyplinie.
Edward Lonka – piłkarz Polonii Bytom i Polonii Sydney
Katarzyna Teodorowicz – tenisistka, reprezentantka Polski na olimpiadzie w Barcelonie.
Damian Bartyla – prezydent miasta Bytom.
Marek Plawgo – polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz, reprezentant Polski na olimpiadach w Atenach i Pekinie.
Grzegorz Gawlik – polski podróżnik i alpinista, dziennikarz, fotograf, prawnik. Odbył podróże po ponad 60 krajach na 6 kontynentach. Jest organizatorem wypraw. Często wspina się i podróżuje samotnie.
Miejsce, w którym mieści się szkoła na przełomie XIX i XX wieku było polem górniczym kopalni „Rococco”, stąd też nazwa placu, który obecnie nosi nazwę pl. Wojska Polskiego. Do drugiej Wojny Światowej w miejscu tym znajdowała się strzelnica Bytomskiego Bractwa Kurkowego, które miało swoją siedzibę w dzisiejszym Bytomskim Centrum kultury. Zapewne Starsi Bytomianie jeszcze pamiętają, że plac ten był w latach 50-tych miejscem rozrywki, gdy ustawiano na nim karuzele oraz namiot cyrkowy. Miejsce te bywało również targowiskiem.
Przy szkole znajduje się odrestaurowany w 2014 roku pomnik poświęcony członkom bytomskiego Bractwa Kurkowego, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej.
Szkoła jest po gruntownym remoncie. Odnowiono elewację dzięki czemu budynek zyskał ciekawe kolory. Odbył się remont sali gimnastycznej oraz boiska. Przeprowadzono również remonty sal oraz korytarza. W wielu klasach uczniowie mogą korzystać z tablic interaktywnych.
Obecnie Dyrektorem szkoły jest mgr Wioletta Kapela. Funkcję Wicedyrektora szkoły sprawują: mgr Ireneusz Krzyszkowski oraz mgr Iwona Kubica