kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
Przechwytywanie2

Wystawa „ŻWIRKO I WIGURA- BOHATEROWIE PRZESTWORZY”

„Żwirko i Wigura- bohaterowie przestworzy” to temat wystawy, która zagościła w naszej szkole w dniach od 1 do 4 grudnia. Ekspozycja poświęcona była pamięci pilotów Franciszka Żwirki i konstruktora Stanisława Wigury – podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu prestiżowych zawodów lotniczych. W 1932 roku zwyciężyli oni w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później – 11 września – zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji. Wystawę zaprojektowali Jan Przywara i Marian Steffen.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Autor tekstu: Paweł Matonia

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO