kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
315012404_1167591640517280_1623471158441775590_n

Wyniki V Międzyszkolnego Wojewódzkiego Turnieju Szachowego WESOŁY SKOCZEK

20.04.2023r. w Szkole Podstawowej nr 46 w Bytomiu im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego odbył się w ramach projektu Edukacja przez Szachy w Szkole V Międzyszkolny Wojewódzki Turniej Szachowy WESOŁY SKOCZEK pod patronatem Prezydenta Miasta Bytom P. Mariusza Wołosza, Prezesa Śląskiego Związku Szachowego P. Andrzeja Matusiaka i Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu P. Wioletty Kapela. Patronat medialny Życie Bytomskie.
Na turnieju gościliśmy 70 uczniów z 9 szkół podstawowych województwa śląskiego. Puchary dla trzech najlepszych drużyn zdobyli: I miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Żor op. Dawid Boruta (zdjęcie nr 6 – zwycięska drużyna), II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 17 im. Jana Pawła II z Chorzowa op. Iwona Surman, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego w Bytomiu op. Ewa Wanowicz, IV miejsce – Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Joanny Beretty Molli z Piekar Śląskich op. Sandra Siwy, V miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Bytomiu op. Iwona Kaula, VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu op. Lechosław Jaczyszyn.
W kategorii drużynowej i indywidualnej nagrodzono 6 pierwszych miejsc.  
Indywidualnie w kat. klas I-III chłopcy: I miejsce – Franciszek Oliwkiewicz (Niepubliczna SMS Żory), II miejsce – Piotr Yarychevskyi (SP 3 Bytom), III miejsce – Stanisław Romanowski (Katolicka SP Piekary Śl.); w kat. klasy I-III dziewczęta: I miejsce – Alicja Bednarczuk (Niepubliczna SM Żory), II miejsce – Zofia Gowin (Niepubliczna SMS Żory), III miejsce – Maria Sawikowska (SP 17 Chorzów); w kat. IV-VIII chłopcy: I miejsce – Sebastian Burak (Niepubliczna SMS Żory), II miejsce – Jan Kot (Niepubliczna SMS Żory), III miejsce – Markowski Tymon (SP 46 Bytom); w kat. klas IV-VIII dziewczęta: I miejsce – Kinga Lajdamik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 Żory), II miejsce – Maja Żychowska (SP 4 Bytom), III miejsce – Milena Węglorz (Niepubliczna SMS Żory).
Wyniki na stronie – klik i klik

Puchary, medale i nagrody wręczali honorowi goście: Sekretarz Urzędu Miasta Bytom P. Mirosław Luks, Wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego d/s sportowych P. Dawid Bioruty i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu P. Wioletta Kapela.
Turniej przeprowadził sędzia Martin Surman oddelegowany w ramach współpracy z Śląskim Związkiem Zawodowym.
Szczegółowe wyniki w kat. indywidualnej na stronie kliki klik

Filmik z relacji na Facebook SP46Bytom – KLIK

Organizatorami turnieju byli pracownicy SP46 Bytom: P. Ewa Wanowicz, P. Agnieszka Kanios, P. Beata Jankowska-Śliwka i Daria Jacalska.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO