kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
angel-1548085_640

Wizyta na cmentarzu z okazji święta Wszystkich Świętych

25 października, z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych, uczestnicy zajęć szkolnego kółka historycznego odwiedzili pobliski cmentarz rozbarski. W trakcie wyjścia dzieci zapaliły znicze na symbolicznych grobach-pomnikach powstańców śląskich, ofiar tragedii w kopalni „Rozbark” z 1923 roku oraz na grobie ofiar działań wojennych w styczniu 1945 roku.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO