kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
plebiscyt lekcja2

Rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku

20 marca, 100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku.

Dla upamiętnienia działalności Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu, w 100. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku, uczniowie klas IV-VII wzięły dziś udział w zdalnych zajęciach poświęconych temu zagadnieniu.

W zajęciach w klasie VII b uświetnił zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”, pan Wojciech Kirejczyk, przybliżając tematykę powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku.

Mieszkańcy obszaru plebiscytowego mieli zdecydować o przynależności spornego terenu do Polski lub Niemiec. Siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego miała swoja siedzibę w bytomskim Hotelu „Lomnitz” Zadaniem Komisariatu, na czele którego stał Wojciech Korfanty, było przekonanie jak największej liczby mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za Polską. Niekorzystne dla Polski decyzje wytyczenia granicy, które były skutkiem plebiscytu, stały się jedną z przyczyn podjęcia przez Korfantego decyzji o wybuchu III Powstania Śląskiego.

Autor tekstu: Paweł Matonia

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO