kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
Przechwytywanie4

Odwiedziny w Muzeum Powstań Śląskich w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

22 listopada uczniowie klas szóstych i siódmych udali się na wycieczkę naukową do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W trakcie pobytu w placówce odbyła się lekcja muzealna pt. „Gewery i handgranaty”, w czasie której nasi podopieczni zapoznali się z uzbrojeniem oraz umundurowaniem uczestników powstań. Uczniowie zwiedzili również ciekawą multimedialną wystawę poświęconą trzem zrywom narodowym na Górnym Śląsku.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO