kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
mró2

Mrówki, mróweczki

Dziś dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Pana Aleksandra Rębacza, mistrza pszczelarstwa z pasieki Boża Iskierka. Pan Aleksander przybył do nas z Męciny Małej, znajdującej się niedaleko Krynicy Zdrój w województwie małopolskim.
W naszej szkole gościł już po raz drugi. Tym razem zaprosiliśmy Pana Aleksandra na warsztaty „Fascynujący świat mrówek ”. Podczas spotkania pomógł dzieciom w odkrywaniu fascynującego królestwa tajemniczych owadów, jakimi są mrówki. Na warsztatach edukacyjnych dzieci poznały zwyczaje mrówek, szczegóły ich życia, budowę i strukturę mrowiska, zobaczyły prawdziwą królową mrówek a także oglądały świat mrówczymi oczami.
Pan Aleksander odpowiedział na masę pytań:
Jak mrówka widzi świat?
Jakie zmysły ma najbardziej wyostrzone?
Ile mrówki mają siły?
Po co mrówkom feromony?
I wreszcie – jak wygląda ich dom 🏠?😊
Czemu mrówki gryzą, co to jest kwas mrówkowy i dlaczego taka mała mrówka nim pryska na odległość 2 metrow? 😳😳
Okazało się, że mrówki mają w mrowisku nawet własną salę gimnastyczną, gdzie trenują sztuki walki 😃, mają również sypialnię, spiżarnię i kotłownię 😲
Mrówki mają również nianie, które opiekują się jajeczkami. 😁
Po zajęciach dzieci miały możliwość skosztowania pysznego miodu spadziowego 🍯 i otrzymały „mrówkowe” upominki 😊😊 🐜🐜🐜🐜 Na zdjęciową relację zapraszamy na naszego facebooka.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO