kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
940_626_fit_original_99_dsyghs

Happening historyczny „Bytom 1919-1922”

27 września uczniowie klas 8a oraz 7a i b wzięli udział w happeningu historycznym „Bytom 1919-1922”, zorganizowanym z okazji stulecia powstań śląskich. Podczas trwania imprezy, uczestnicy odbyli spacer historyczny ulicami miasta, zwiedzili wystawę „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” oraz zagrali w grę edukacyjną „Gramy w powstania”, którą również planujemy przeprowadzić wkrótce w naszej szkole.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO