kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
book-1294676_640

Finalistka II Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Uczennica klasy 8 a Julia Kalus  została finalistką  II  Ogólnopolskiej  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego  dla Szkół Podstawowych.  Wysoka lokata  w konkursie zapewniła uczennicy zwolnienie z egzaminu z języka polskiego  oraz pierwszeństwo  w rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Organizatorami  Olimpiady  było wybitne grono profesorów akademickich.  Zmagania polonistyczne rozpoczęły się już w październiku, potem odbywały się kolejne etapy rejonowy, wojewódzki i ogólnopolski. Uczennica  jako jedyna z naszego miasta dotarła do finału konkursu, który składał się z części pisemnej i ustnej. Julia Kalus wykazała się wiedzą wykraczającą poza podstawę programową. List gratulacyjny  do laureatów i finalistów skierował  minister MEiN, wskazując na  wyjątkowe osiągnięcie uczniów w okresie zdalnej nauki wymagające od uczestników dużego  wysiłku i samodzielności.

Autor tekstu: Mirosława Swiers

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO