kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
kolaż happening historyczny 2020

Bytomski Happening historyczny

W piątek 18 września uczniowie klas 7a i 7b, pod opieką p. Doroty Krajewskiej i p. Pawła Matoni, wzięli udział w „Bytomskim Happeningu historycznym”, z okazji stulecia powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. W trakcie tego wydarzenia odbył się spacer historyczny ulicami miasta „Z Korfantym po Bytomiu” . Uczniowie zapoznali się również z wystawą plenerową Muzeum Górnośląskiego na placu Sobieskiego oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych i zręcznościowych przy BCK, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 51.

Autor tekstu: Paweł Matonia

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO