kurek

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego

Według tekstu kronikarza Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu z 1925 r. nieznane są początki bractwa. Z informacji z 1824 r. wynika, że zostało ono utworzone do ochrony miasta przed ponad 316 laty, a więc przed rokiem 1508. Z innych, wcześniejszych wzmianek, datowanych na 1728 r., można się dowiedzieć, że hrabia Karol Józef Henckel z Donnersmarków, w którego posiadaniu znajdował się Bytom, ożywił zawody strzeleckie, które nie odbywały się przez 220 lat.

Previous
Next
pomnik

Projekt Szkoła Patriotów

Szkoła Podstawowa nr 46, im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego przystąpiła do  projektu edukacyjnego Szkoła Patriotów, organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. W powyższej zakładce będziemy prezentować informacje związane z jego przebiegiem. 

Celem projektu jest podejmowanie działań upowszechniających lokalne miejsca pamięci, wydarzenia oraz osoby związane z walką o niepodległość. Tuż obok budynku naszej szkoły znajduje się monument upamiętniający towarzyszy strzeleckich poległych podczas I wojny światowej oraz tradycję istnienia samego Bractwa, wywodzącą się z czasów średniowiecza. Poświęcony jest również członkom bractwa, tworzących współczesną historię tej organizacji, reaktywowanej w 1986 roku.
Członkowie polskich bractw kurkowych brali udział m.in. w wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę po okresie zaborów. W związku z tym zdecydowaliśmy się na ten wybór, aby przybliżyć historię braci kurkowych w naszym kraju, nie zapominając przy tym oczywiście o naszym patronie.

Wszystkie klauzule o Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO