Historia

„Tysiąc szkół na Tysiąclecie” – takie hasło towarzyszyło w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia budowniczym szkół w Polsce. Hasło to miało w dużej mierze wydźwięk propagandowy nagłaśniany przez ówczesne władze. Niemniej powstało wówczas ponad 1300 szkół w całej Polsce, w tym kilka w Bytomiu. Jedną z takich szkół jest Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Leona Kruczkowskiego.

Budowę szkoły rozpoczęto latem 1964 roku. Uroczyste otwarcie w dniu 27 stycznia 1966 roku było wielkim wydarzeniem na skalę województwa. Gośćmi Szkoły byli m.in. generał Jerzy Ziętek, ówczesny Wojewoda Śląski i członek Rady Państwa oraz Tadeusz Pyka, Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR. W bytomskiej prasie szeroko opisywano tę uroczystość, podkreślając jednocześnie piękno budowli i nowatorskie rozwiązania przestrzenne holi i korytarzy oraz oświetlenia. Faktycznym momentem otwarcia szkoły była inauguracja roku szkolnego 1966/67.

Pierwszym kierownikiem szkoły (tak dawniej nazywano dyrektorów placówek oświatowych) został Adam Śmieciński pełniąc tę funkcję do 1968 roku. Następnie stanowisko te pełnili Genowefa Świętanowska (1968-1969), Kazimiera Przeworczyk, oraz późniejsza prezydent miasta Bytomia Teresa Duda. W latach 1969-1989 gospodarzem szkoły była Joanna Michalik, a następnie Grażyna Klich-Drewiczewska (1989-2013) i Anna Kullman (2013-2019). Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Wioletta Kapela.

Na przestrzeni lat szkoła może się pochwalić znaczącymi sukcesami uczniów w olimpiadach przedmiotowych i konkursach. Wiele przedsięwzięć realizowanych przez szkołę zostało objętych honorowym patronatem władz miasta i odbywa się cyklicznie. Są to m.in.:

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Wybieramy mistrza pięknego czytania”

Międzyszkolny konkurs Gwary Śląskiej

Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Wojewódzki Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Wiosenne Szantowisko”

Szkoła może również poszczycić się wieloma znanymi absolwentami takimi jak:

Ewa Uryga – wokalistka jazzowa, soulowa i gospelowa.

Marcin Hałaś – dziennikarz i publicysta.

Adam Stromidło – prezes Polskiego Związku Głuchych w Małopolsce oraz bytomski polityk.

Mariusz Śrutwa – piłkarz Polonii Bytom, Ruchu Chorzów i Legii Warszawa.
Marta Śrutwa - akrobatka sportowa i reprezentantka Polski w tej dyscyplinie.

Edward Lonka – piłkarz Polonii Bytom i Polonii Sydney

Katarzyna Teodorowicz – tenisistka, reprezentantka Polski na olimpiadzie w Barcelonie.

Damian Bartyla – prezydent miasta Bytom.

Marek Plawgo – polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz, reprezentant Polski na olimpiadach w Atenach i Pekinie.
Grzegorz Gawlik – polski podróżnik i alpinista, dziennikarz, fotograf, prawnik. Odbył podróże po ponad 60 krajach na 6 kontynentach. Jest organizatorem wypraw. Często wspina się i podróżuje samotnie.

Miejsce, w którym mieści się szkoła na przełomie XIX i XX wieku było polem górniczym kopalni „Rococco”, stąd też nazwa placu, który obecnie nosi nazwę pl. Wojska Polskiego. Do drugiej Wojny Światowej w miejscu tym znajdowała się strzelnica Bytomskiego Bractwa Kurkowego, które miało swoją siedzibę w dzisiejszym Bytomskim Centrum kultury. Zapewne Starsi Bytomianie jeszcze pamiętają, że plac ten był w latach 50-tych miejscem rozrywki, gdy ustawiano na nim karuzele oraz namiot cyrkowy. Miejsce te bywało również targowiskiem.

Przy szkole znajduje się odrestaurowany w 2014 roku pomnik poświęcony członkom bytomskiego Bractwa Kurkowego, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej.

Szkoła jest po gruntownym remoncie. Odnowiono elewację dzięki czemu budynek zyskał ciekawe kolory. Odbył się remont sali gimnastycznej oraz boiska. Przeprowadzono również remonty sal oraz korytarza. W wielu klasach uczniowie mogą korzystać z tablic interaktywnych.

Obecnie Dyrektorem szkoły jest mgr Wioletta Kapela. Funkcję Wicesyrektora szkoły sprawują: mgr Ireneusz Krzyszkowski oraz mgr Mirosława Swiers.